Różne metody wsparcia finansowego dla firm

Prowadzenie działalności gospodarczej często wymusza podejmowanie wyborów, związanych z najkorzystniejszym finansowaniem inwestycji. Co jakiś czas należy też szukać możliwości, umożliwiających podreperowanie firmowych finansów. Dostępnych opcji jest niemało i dobrze jest wiedzieć, jak można postąpić w poszczególnych sytuacjach.

flaga Unii Europejskiej

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Nietypową branżą jest szeroko ujmowany handel, szczególnie zagraniczny. Eksporterzy boją się, iż nie odzyskają pieniędzy od importera, zwłaszcza, że jest to statystycznie często występujący problem. W takich realiach warto pokusić się o forfaiting – metodę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) przyjmuje wierzytelności handlowe na siebie. Oznacza to, że całe ryzyko związane z odzyskiwaniem należności od dłużnika przechodzi na forfaitera. Osoby, mające rolniczą działalność gospodarczą, mogą natomiast skorzystać z atrakcyjnych dotacji.

Jeżeli szukasz innych danych na prezentowany temat, to także rzuć okiem na (https://toc.org.pl/instytut-toc/aktualnosci/) analogiczne serwisy, które podnoszą tę problematykę.

Unijne dotacje dla rolników to wypłacana na raz zapomoga na rozkręcenie działalności albo pieniądze, które można spożytkować na unowocześnienie gospodarstwa, zakup maszyn, czy na usługi doradcze. W przypadku przedsiębiorstw również można starać się o dotacje unijne, jednak przeważnie jedyny ratunek dla firm to zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego.

Bez względu na to, czy interesują nas unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, warto wiedzieć, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z różnorodnych branż i na rozmaite cele. Jeśli okoliczności nas do tego zmuszą, można nawet otrzymać pomoc finansową w momencie, kiedy przedsiębiorstwu zagraża bankructwo. Trzeba jednak pamiętać, że każda pomoc pieniężna niesie z sobą jakieś konsekwencje.

pozyskiwanie funduszy UE

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim weźmiemy przekazywane nam środki, trzeba zaznajomić się z wszelkimi zasadami dyktowanymi przez instytucję finansującą, tak, żeby nie ściągnąć na siebie kolejnych problemów w postaci zadłużeń, z których przez wiele lat nie będziemy umieli wyjść. Zaleganie z opłatami to jedna z głównych przyczyn, skłaniających właścicieli firm do zamykania biznesu. Można czerpać z obecnych na rynku usług finansowych, jednak trzeba to czynić rozsądnie, rozważając najpierw wszystkie za i przeciw oraz odpowiednio się do tego przygotowując.