Na co koniecznie zwrócić uwagę podczas doboru kolorów? Co jest w tej dziedzinie najbardziej ważne?

Niekiedy nie do końca wiadomo i dość długo się zastanawiamy nad tym, jaki posiadamy typ urody. Przez tego typu kwestie nie wiemy dokładnie, jak przykładowo dobrać cienie do koloru oczu czy jaki odcień podkładu i kolor włosów będą pasować najbardziej? Co można zrobić w tym momencie, jak się tego dowiedzieć?
Bez wątpienia rozwiązaniem jest analiza kolorystyczna, dzięki której niektóre barwy możemy zdefiniować jako ciepłe, a inne jako zimne.

Trzy standardowe kolory to tego rodzaju, których nie da się zyskać po zmieszaniu pozostałych barw ze sobą, co oznacza żółty, niebieski i czerwony. Łącząc je jesteśmy w stanie stworzyć kolory pochodne, jak pomarańczowy, fioletowy oraz zielony. Barwy, które powstały dzięki żółci i czerwieni nazywamy jako ciepłe, natomiast te z domieszką niebieskiego chłodnymi. Tego typu kolorystyczne prawidłowości odkrył naukowiec – Hermann von Helmholtz.
zabawy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Doszedł on do tego, że każdy kolor ma po prostu trzy cechy, jakie są decydujące o tym, jak je widzimy, czyli barwę, nasycenie i odcień. Barwa jest podstawowym określeniem koloru. Czerwone więc jest jednocześnie jabłko lecz również pomidor, choć jak zestawimy je ze sobą, to widać wyraźnie, iż te czerwienie trochę się różnią. Nasycenie charakteryzuje jak barwa jest intensywna, jej czystość, zaś odcień to jej jasność lub ciemność. Zmiana choćby jednej z tych cech sprawia, iż dostrzeżemy różnicę w kolorze. Jak ogólnie mowa o odcieniu danej barwy, to mamy na myśli także jej czystość – czyli takie coś, czy występują tam domieszki odmiennego koloru, to oznacza, czy jest zgaszona, świetlista a może przybrudzona, lecz również to czy jest ciemniejsza albo jaśniejsza.
Szwajcarski kolorysta o nazwisku Johannes Itten, jaki przeprowadzał badania nad kolorem razem z grupą swoich studentów, udowodnił, że jest takie coś jakby osobisty profil kolorystyczny, co znaczy stałe upodobanie do pewnego rodzaju kolorów i ich odcieni, a zależą one od typu urody i osobowości.

Jak mówimy o urodzie to na pewno dobrze czasem poradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Obowiązkowy jest dobry stylista. Chociaż wiele osób jest zdania, że najlepsi są w dużych ośrodkach miejskich to nie do końca mają słuszność, bardzo dobrym przykładem niech będzie stylista Sosnowiec, który zapewnia zawsze najwyższą jakość.

Related Post