O tym, iż polecane jest uczyć się słowiańskich języków

Większość patrzy na kraje zachodnie, wyjeżdża tam i studiuje języki germańskie czy romańskie, mnie zaś osób sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie trzeba nawet żeby za bardzo wytężać wzrok, aby ujrzeć naszych bliższych sąsiadów. Mowa o krajach, w jakich mówią, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Jakie to państwa i dlaczego jest sens się im dokładniej przyjrzeć, a może i począć uczyć się jednego z tych języków?

książki do nauki języków obcych

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie zasada jest taka, że im dalej na wschód tym bardziej rosyjski rządzi. Nie idzie tu tylko o to, iż Federacja Rosyjska jest obszarowo największym krajem na świecie, tak więc pokonwersujesz w tym języku w wielu miejscach, ale również, istotne jest to, że w krajach sąsiadujących z Rosją, jak Ukraina oraz Kazachstan też porozumiesz się w tym języku.

Tak to już bowiem przez epoki się ułożyło, że język rosyjski był najważniejszym z języków i tego typu stan trwa do dzisiajj. Rosja to kraj, który rzuca cień na pozostałe państwa i bezdyskusyjnie rządzi w obszarze postsowieckim, jeśli myślimy o Wschodzie, jako o miejscu zawierania interesów to rosyjski (źródło artykułu) jest obowiązkowy. Dzięki temu dosyć dobrze rozwija się rynek translatorski. Tłumaczenie języka rosyjskiego (bonusy) to coraz częstsze zlecenia, zwłaszcza dla ludzi interesu, którzy przeprowadzają tam swoje sprawy, a ich rosyjski dobry jest do prostych ustaleń, lecz nie do tłumaczenia istotnych dokumentów.

A może chcemy najzwyklej poznać kulturę mniej znaczących w tym obszarze krajów, jak Ukraina lub Białoruś? To interesujące, chociaż zaniedbane kraje.

Kliknij śmiało ten odnośnik – znajdziesz tam tak samo zajmujące treści. To wciągający wpis (https://www.mojekonferencje.pl/blonie/palac-pass), który także jest warty zainteresowania.

We wschodniej Ukrainie, co prawda porozmawiamy raczej w języku rosyjskim, lecz już na zachodzie w obiegu jest przede wszystkim ukraiński. Oczywiście wpływ ma na to historia. Białoruś jest odizolowana przez dyktatora Łukaszenkę, lecz kiedyś może będzie to kraj bardziej gościnny.

Języki słowiańskie to także kraje na południu, jak Czechy, Słowacja lub kraje bałkańskie: Chorwacja oraz Serbia. Każdy z tych języków, chociaż w wielu miejscach niemal identyczny, tak naprawdę wymaga solidnej nauki. Wiedzą o tym wszyscy, którzy jeżdżą choćby do Czech i już na starcie słyszą dziwny, niby podobny, lecz trochę śmieszny, trochę swojski język. Podobnie jest w Chorwacji (na wakacje jeździ tam coraz więcej naszych rodaków) – jest coś podobnego w tym języku, ale to ciągle obcy język.