Druk – wynalazek, który zmienił świat

Prawie 7 stuleci minęło, od chwili, kiedy niejaki Gutenberg postawił pionierski zakład drukarski na świecie. To niebywałe, jak ten Niemiec ulepszył życie. Od roku, kiedy moguncki rzemieślnik wymyślił drukowanie papieru, należy liczyć narodziny nowoczesności. Przyspieszenie powielania ksiąg przyczyniło się do stworzenia europejskiej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez wynalazku Gutenberga w Europie nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A obecnie? Zwróćcie uwagę chociażby na promocję – drukowanie ulotek (Zobacz propozycję: ) jest dzisiaj powszechne. Możecie sobie wyobrazić przepastne hale, w których mrowie ludzi pieczołowicie powiela pojedyncze kawałki papieru? W ten sposób przed wynalazkiem czcionki ruchomej wydawano książki. A |drukowanie kalendarzy? Wszystko z osobna powielać, co za męczarnia.

Zanim moguncki rzemieślnik opracował ruchome czcionki, ogólnie mało kto umiał czytać i pisać. Wytwory literackie były ekskluzywnym towarem. To było zgodne z sensem elementarnego prawa ekonomii. Jeżeli coś jest drogie w wytworzeniu, gdyż proces trwa długo i potrzebuje sporej liczby pracowników, to cena dobra finalnego będzie wysoka. A w średniowieczu zróżnicowanie majątkowe było naprawdę ogromne. Tomy miała zatem mała liczba ludzi, a jeszcze mniej umiało je studiować.

Ośrodkami kultury były monastyry, w których zakonnicy mozolnie przepisywali ciężkie tomiszcza, głownie egzemplarze Biblii. Rozpowszechnienie posiadania jej po wymyśleniu druku stało się najważniejszym paliwem przemian kulturowych i wyznaniowych. A w tym momencie pomyślcie, jak jest dzisiaj. Spory odsetek mieszkańców ma w domu książki, notesy, kalendarze, plakaty. A słowo powstały dzięki czcionkom jest obecnie uparcie wypierane przez technikę sieciowego przekazu.

Jednakże to jeszcze nie schyłek ery Gutenberga.

Jeśli ten wpis Cię interesuje, to kliknij ten link – znajdziesz tam użyteczny link (https://calus-p.pl/), który na pewno uznasz za ciekawy.

Firmy drukarskie są ciągle niezbędne. Dzięki drukowi funkcjonuje prasa. To też jakby nie było najważniejsze narzędzie w promocji. Druk (https://www.jmhologramy.pl/) ulotek, plakatów, billboardów napędza światową gospodarkę od prawie połowy wieku. Odszukanie odpowiedniej firmy poligraficznej jest łatwe. Trzeba połączyć się z siecią, otworzyć Google i wpisać zdanie „druk nazwa miejscowości” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś spośród masy otrzymanych opcji.

Related Post