Coroczne zobowiązania przedsiębiorcy

Dla większości przedsiębiorców noszących się z zamiarem założenia działalności gospodarczej, kwestie związane z księgowością mogą spędzać sen z powiek. Właściciel firmy boryka się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: “PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przerażony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, albowiem zaufana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.
Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (sprawdź – prosty program do pit (zobacz darmowy program do rozliczania pit za 2019) 2015). Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy a także obowiązek bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, że wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. W konsekwencji, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, powinniśmy zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych kompetentnej osobie.

Uwolni to posunięcie właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój biznesu. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel poświęca się jej bez reszty, narzekając na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek (czytaj też szkolenie bhp dla pracodawców), naliczenie płac itp.). Zatrudnienie księgowej umożliwia całkowicie skoncentrować się na prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej firmie jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samemu. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe? Na ogół nie jest to konieczne, zwłaszcza gdy w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza będzie jednak niezbędna. Należy wziąć też pod uwagę tempo zmieniających się przepisów a także zmian dotyczących składania Pit-ów, jak chociażby wysyłanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji przez internet.

Related Post