Sprzęt niezbędny do przeprowadzania ważnych przemian chemicznych

Jeśli pracujemy w laboratorium różne, dla zwykłego zjadacza chleba, terminy są nie do odgadnięcia, a dla ludzi , którzy pracują w takich miejscach są chlebem powszednim. Weźmy na przykład takie autoklawy. Ludziom, którzy nic na ten temat nie słyszeli, raczej szybko się nie domyślą, dopiero po jakichś wskazówkach. Gdy tymczasem autoklaw to zbiornik, który pomaga w przeprowadzaniu procesów chemicznych w odpowiedniej temperaturze. Są mniejsze i większe autoklawy, wszystko w zależności od tego, co musimy w nich podgrzać, czyli jaki dokładnie proces przeprowadzić. W wielu różnych laboratoriach są tego typu urządzenia.

Praca w laboratorium

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Każdy, kto miał zajęcia na studiach z chemii, ale nie tylko pewnie miał do czynienia z cieplarkami. Cieplarki są w stanie przeprowadzić określony proces w odpowiednio podniesionej temperaturze. Takie cieplarki laboratoryjne są w stanie pomieścić określoną ilość próbek. Istnieją takie cieplarki, których wielkość komory wynosi 15 litrów i takie, które mają pojemność przekraczającą 40l. Zależnie od modelu cieplarki możemy liczyć na różne dodatkowe funkcje. Odrobinę różnią się cieplarki, z których korzysta się w salach do ćwiczeń na zajęciach z gleboznawstwa, a jeszcze wybiera się do badań typowo medycznych w klinikach zdrowia. Interesująca propozycja: wszystko jest szalenie podobne, ale sprzęt nie jest identyczny – kropka w kropkę. W naszym kraju jest parę firm, które od lat zajmują się produkcją takiego sprzętu. Kiedy kupujemy cieplarkę do laboratorium powinniśmy zwrócić uwagę nie jedynie na cenę, ale również na czas gwarancji. Urządzenia termostatyczne, do jakich należą cieplarki laboratoryjne to bardzo funkcjonalne urządzenia, jednak trzeba o nie właściwie dbać. Nie możemy ich używać w takim stylu: wciskam przycisk i jak zadziała to dobrze, jak nie – to trudno. Najpierw trzeba szczegółowo przeczytać instrukcję obsługi. Więcej na ten temat:

Probówki

Autor: Catface27
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba zrobić próby, których wyniki są znane, żeby sprawdzić że konkretny sprzęt odpowiednio działa i wtedy dopiero możemy zacząć kolejne badania. Taki test sprzętu , gdy tylko pojawi się on w laboratorium jest konieczny, by zyskać pewność, że dana cieplarka nie ma jakiś wad, co też może mieć miejsce. W momencie, kiedy w wyniku przeprowadzenia procedury związanej z przeprowadzeniem jakiegoś procesu mamy błędne wyniki powinniśmy zgłosić to sprzedawcy cieplarki.