Sposoby na przyswojenie zasad logiki

W logice, która jest powszechna na rozmaitych kierunkach studiów jako przedmiot do zaliczenia, są określone zasady. Nauka ta dotyczy klarowności i stosowania pewnych wzorców. To właśnie z takich powodów w języku potocznym utarło się stwierdzenie, że coś jest albo może być logiczne. Pewne nazwy można negować, wówczas ma miejsce tak zwana negacja. Określone nazwy w logice to wyrazy czy wyrażenia. Pełnią one funkcje w większości przypadków taką, jak podmiot czy orzecznik.

Do czego odnosi się konotacja w logice?

obliczenia

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Treścią wskazanej nazwy w nauce takiej jak logika jest nic innego jak konotacja nazwy. Jej swoistym przeciwieństwem jest denotacja, która odnosi się do zakresu nazwy.

Interesujący wpis? Niezmiernie nam miło. Jednocześnie gorąco zapraszamy na (https://www.zatanczmy.pl/pln/blog/praktyczneporadynapierwszytaniec/) naszą nową stronę, na której wyszukasz sporo dodatkowych wątków.

Brany jest wtedy pod lupę cały zbiór powiązanych desygnatów określonej nazwy. Konotowane są w szczególności cechy, jakimi wyróżnia się dana nazwa. Jest to swego rodzaju ujednolicenie, które oparte jest na ściśle określonych regułach. Za konotację każdy odbiorca powinien uznać zespół pewnych, klarownych cech, które odnoszą się do desygnatu.

Logika a określona w niej jasno negacja

Niesamowicie istotną rolę w nauce takiej jak logika odgrywa negacja. Rozmaite nazwy można negować. Patrząc na funkcje logiczne, np. negowania oraz to w jaki sposób wciela się ją w życie, można stwierdzić, że określona nazwa może podlegać zaprzeczeniu. W logice można używać tzw. potrójnej, jak i podwójnej – czyli standardowej negacji. Stół czy nie-stół to dwie nazwy, jakie zostały poddane procesowi negacji. Nie-nie-nie-stół oznaczałby nie-stół, idąc tym tropem. Bardzo ważny w każdej nazwie jest desygnat, czyli przedmiot, jakiego dotyczy dana nazwa.

Konotacja a denotacja w logice

Przez odbiorców w logice muszą być brane pod lupę nie tylko desygnaty, jednak głównie poszczególne ich funkcje. Między innymi denotacją wyrazu takiego jak poduszka będą różnego typu poduszki, jakie tylko odbiorca jest w stanie sobie wyobrazić. Biorąc pod uwagę funkcję taką jak konotacja, wskazać trzeba określony zespół cech. Musi być on niezbędny do całkowitego określenia wskazanej nazwy. Zespół tych cech pozwala skojarzyć określony przedmiot odbiorcy.

Źródło: www.tautologia.pl

Related Post