Na czym polega spawanie, jakie mamy jego rodzaje? Co powinniśmy wiedzieć o najbardziej popularnych technikach spawania?

Jak ktoś nie ma doświadczenia ze spawaniem, albo spawa raz na określony czas, to faktycznie nie wie, iż istnieje jego wiele typów. To nie jest zbyt istotne dla przeciętnego człowieka, jednakowoż jak zaczynamy się tym interesować coraz częściej, to warto poznać najbardziej znane techniki. Szczególnie w dziedzinie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie mamy rodzaje?

Spawanie

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek warto poznać spawanie łukowe elektrodą otuloną. Jest to również nazywane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. W tego rodzaju metodzie stosowana jest elektroda otulona, składa się z metalowego rdzenia, jaki pokryty jest sprasowaną otuliną. Pomiędzy końcem elektrody a spawanym materiałem tworzy jest łuk elektryczny. Rozjarzenie łuku ma charakter kontaktowy, następuje to przez dotknięcie końcówki elektrody do materiału spawanego. Elektroda tak więc topi się, zaś krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się stworzyć spoina. Spawacz dosuwa elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego elementu, dzięki czemu może utrzymać łuk o stałej długości i w tym samym momencie posuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Kolejną metodą spawania jest metoda TIG. Na czym to polega? Łuk elektryczny jest zainicjowany poprzez potarcie elektrodą wolframową w spawany materiał. Inny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak za sprawą działaniu układu jonizatora – zobacz .

W takim spawaniu uchwyt spawalniczy pchany jest jedną ręką, podczas jak druga podaje materiał dodatkowy, jest nim pręt. Ręczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany, tak więc wymaga konkretnej wprawy. Po wstępnym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi dosunąć pręt w jeziorko, żeby nastpręt (informacje)e go odsunąć i przesunąć łuk w kierunku spawania. Ciekawa i pomocna jest też technika MIG/MAG. Zajarzenie łuku ma miejsce po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Ma ono charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z konkretną prędkością stapia się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku jest w stanie pozostać na określonym poziomie. Po rozpoczęciu spawania powinniśmy uchwyt spawalniczy przemieszczać dość równomiernie wzdłuż spoiny. Powinniśmy obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję a także odległość uchwytu od spawanego przedmiotu – źródło informacji. Spawacz musi przez ten okres koncentrować się na wytworzeniu prawidłowej spoiny, ponieważ moment nieuwagi może spowodować powstanie błędów. Jeśli tak się stanie, trzeba przerwać spawanie, a później je wznowić.
Kategoria: szkolnictwo
Tagi: , ,