5 pytań nt. wykształcenia

Gdy pojawiła się w Polsce moda na studia wyższe, w latach 90-tych, zupełnie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A to źle, bo aktualnie brakuje tego typu fachowców. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez szans na bardziej udane życie, którzy nierzadko emigrowali za granicę, aby jakoś żyć, a mało jest fachowców z prawdziwego zdarzenia. W sumie Ci także wyjechali, gdyż tam zarobią naprawdę lepiej.

Każdy kto mieszkał na Wyspach Brytyjskich to zobaczył: w każdym miejscu pełno naszych rodaków, chociaż w największej ilości przypadków spotyka ich się właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, w których niezbędni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, kiedy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, jakie zdobywają fajną pracę w biurze i tam konkretnie zarabiają, lecz jakby zestawić pracowników fizycznych do pracowników umysłowych proporcja niestety byłaby zatrważająco nierówna.

W sumie to normalne, nasi rodacy są cenieni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o solidnych pracownikach, którzy potrafią wykonać wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na rzeczy i umiemy pracować po kilkanaście godzin dziennie. Są wytykane też minusy, na przykład, spożywanie alkoholu w czasie pracy, ale nie mają one szans w porównaniu z plusami, jakie gwarantują nasi pracownicy. Ostatnio zaczyna się zmieniać także w Polsce. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy nim wybiorą odpowiednie studia, gdyż w mediach słychać co chwila, że po studiach nic nie ma, iż panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier naszego kraju podsumował, że „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, iż powiedział to człowiek, jaki też jest po studiach, a jednocześnie człowiek przy władzy, który ma niemały wpływ na takie sprawy. Mniejsza z tym jednak. Najważniejsze jest to, iż w dzisiejszych czasach przykładowo taki stolarz, który gwarantuje usługi stolarskie- – może mieć bardziej spokojne życie niż człowiek po kilku kierunkach, gdyż ten człowiek ma twardą i realną zdolność, która jest potrzebna wielu ludziom. Jest zapotrzebowanie na składanie mebli (poznaj przykłady), nie ma zaś miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, ale nic w praktyce nie potrafią.