Co powinien wiedzieć świetny księgowy, czyli kilka uwag o pracownikach idealnych

Każdy rzemieślnik, który prowadzi własną działalność gospodarczą musi sobie poszukać księgowego albo księgową, ponieważ na własną rękę raczej nie będzie wystawiał rachunków ani wypełniał formularzy dla urzędu statystycznego oraz pozostałych instytucji publicznych. Powodów takiego stanu rzeczy bywa dużo, ale do tych najistotniejszych zaliczymy zupełny brak czasu, jak również brak właściwych umiejętności – przecież nie każdy ma obowiązek wiedzieć, że w 2015 roku kwota zmniejszająca podatek wynosi nieco ponad 3 000 złotych. Rewelacyjnych księgowych potrzebują również olbrzymie fabryki, banki oraz placówki oświatowe, w tym też szkoły wyższe.

Gotówka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Kto zatem postanowi zrobić karierę w księgowości, ten ma spore pole do popisu. Jednak nie każdy księgowy (zobacz – księgowa płock) będzie mógł zbić kokosy na swoich umiejętnościach. Oprócz wiedzy akademickiej, konieczna jest też praktyka w tym zawodzie. Wykształcenie na najwyższym poziomie gwarantują nasze uczelnie ekonomiczne, ale o praktykę w uznanym zakładzie pracy jest nieco gorzej.

A praktycznie zawsze pracodawcy kierują się zawartością rubryki doświadczenie zawodowe w curriculum vitae kandydata. I nic w tym dziwnego – przecież idealna księgowa to osoba, która potrafi fachowo dokonać odliczenia składek zus od dochodów, a także rozmawiać z kontrahentami bądź usługobiorcami w sposób rzeczowy i miły równocześnie. Tutaj trzeba byłoby poza tym przypomnieć o umiejętności posługiwania się chociażby jednym językiem europejskim.

Rewelacyjna pamięć to jeden z największych sojuszników każdego księgowego. W sieci trzeba co chwilę weryfikować pewne fakty – kwota zmniejszająca podatek jest co roku inna, więc nie można bazować na danych sprzed paru lat . Takie bieżące wiadomości są niezwykle przydatne w trakcie narad z menedżerem, a idealny księgowy na poczekaniu poda wysokość stawek, o które zapyta zarząd.

Księgowość to pojęcie bardzo szerokie i każdy pracownik księgowości musi zdawać sobie sprawę z tego, że na pewno będzie poproszony o przedstawienie innych wątków, które są tylko pośrednio połączone z jego zakresem obowiązków. I tak, jeśli rozlicza podróże służbowe, to może zostać zapytany o to, w jaki sposób odbywa się homologacja samochodów .

Masz wielki problem z odszukaniem efektywnego rozwiązania Twego problemu? Z pewnością prędko pomoże Ci ta strona serwis ekspresów do kawy warszawa.

Zresztą w żadnym razie nie trzeba być specjalistą rynku pracy, aby wiedzieć, że im więcej ma się umiejętności, tym większe szanse na lepszą pracę.