Jak ćwiczyć umiejętności uczniów na języku polskim w szkole podstawowej?

Jednym z wyzwań, które stoją przed nauczycielami we wszystkich szkołach, jest ciągłe wymyślanie ciekawych ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogą wykorzystać zdobytą wiedzę. Niniejsze ćwiczenia niezbędne są na każdym przedmiocie, wymaga ich także język polski. Szkoła podstawowa to początkowy etap nauki. I właśnie ten okres może wpłynąć na dalszą chęć zdobywania informacji, dlatego warto jest się odpowiednio postarać, aby każde dziecko z zainteresowaniem wykonywało postawione przed nim zadania. Ćwiczyć powinno się każdą umiejętność, począwszy od pisania.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Najmłodsi uczniowie rozpoczynają od szlaczków i literek, im dalej – tym bardziej wymagające wyzwania. Nauka pisania bowiem to nie koniec, musimy nauczyć się pisać poprawnie, tzn. bez robienia błędów – . Aby poznać reguły interpunkcji, ortografii lub gramatyki można np.

Jeżeli czytasz ten tekst to znaczy, że omawiana tematyka Cię interesuje – po przejściu do serwisu www znajdziesz zbliżone, równie pasjonujące informacje.

zadać uczniom ciekawe ćwiczenia redakcyjne. Zależnie od ich wieku to m.in. opis ulubionego zwierzęcia lub dokończenie opowiadania czytanego przez nauczyciela. Obok pisania stoi czytanie – na początek przydatne będą niedługie czytanki słowno-obrazkowe, aby nie przemęczać kilkuletniego malucha. Razem z rozwojem umiejętności można wprowadzić coraz trudniejsze czytanki, jak również próbować czytania ze zrozumieniem.

Tutaj należy podkreślić, że dzieci lepiej przyswajają tekst, czytając go po cichu, zatem to dobre zadanie do domu, gdzie uczeń może się skupić i nic nie będzie mu przeszkadzać. Istotne są też ćwiczenia językowe oraz rozpoznawanie poszczególnych części mowy. Mogą to być ciekawe kolorowanki, uzupełnianki albo nawet ćwiczenia w sieci, gdyż dziś coraz więcej szkół może sobie pozwolić na prowadzenie lekcji w salach komputerowych, by je

szkoła

Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com

uatrakcyjnić.

Dzieci w szkole powinny ponadto czytać lektury, choć nie każdy uczeń ma ku temu chęci.

Zaciekawiony? To dla nas optymistyczna wiadomość. Więc kliknij tu patenty europejskie i oglądaj nawet bez końca następne specjalistyczne posty.

By wzmocnić jego motywację można np. poprosić o wymyślenie innego zakończenia opowieści albo wypełnienie quizu aby sprawdzić, co dzieci pamiętają z książki. Wspomniane ćwiczenia to znakomity pomysł na zorganizowanie interesujących lekcji języka polskiego. Nauczyciele mają sporo pracy, ale cieszą się, gdy ich uczniowie z chęcią przychodzą na zajęcia i czekają na nowe zadania, jakie pobudzają ich myślenie i kreatywność. W poszukiwaniach pomysłów warto korzystać z zasobów internetu.