Audyt IT dla prowadzących działalność gospodarczą

biurko

Autor: geishaboy500
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością każda osoba, która posiada firmę wiem, czym jest audyt rachunkowy. Mniej popularnym pojęciem są audyty IT. Obecnie w zasadzie każda działalność utrzymuje kompleksową infrastrukturę IT złożoną z stacji roboczych, serwerowni i pajęczyny powiązań między nimi. Kontrolę nad tym obszarem najczęściej przekazuje się w ręce specjalistów. Kontrolowanie sieci IT to niełatwe zadanie, więc należy od czasu do czasu zatrudnić specjalistów niezależnych, którzy zbadają, czy całość pracuje tak jak powinien.

Jeżeli po przeczytaniu tego postu nadal masz dodatkowe zagwozdki, to zobacz oprócz tego to ważne opracowanie – są w tamtym miejscu pokrewne informacje.

Na tym właśnie opierają się audyty IT. Robienie regularnych i drobiazgowych audytów infrastruktury IT jest szczególne ważne w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo dysponuje wrażliwymi danymi, które muszą za wszelką cenę pozostać bezpiecznie. Przykładem takiej firmy jest prywatna służba zdrowia. Kontrolerzy robią audyt, sprawdzając, czy sprzęt komputerowy trzyma podstawowe standardy, definiowane przez normy (na przykład ISO 9001).

Dobrym rozwiązaniem, które uczyni, że system komputerowy działalności będzie sprawny i bezpieczny, jest postawienie na outsourcing IT. Oznacza to oddanie obsługi komputerów w ręce ludzi z zewnętrznej firmy, która świadczy usługi dla innych. Wynajęcie zespołu outsourcingowego to oszczędność pracy – nie musisz spędzać godzin na rekrutacji osób z ogłoszenia. No i rzecz jasna otrzymujesz pewność, że nad serwerami piecze mają najlepsi ludzie.

Następnym dobrym sposobem na zwiększenie sprawności firmowych sieci jest konsulting IT, polegający na wynajęciu zespołu doradców, którzy podpowiedzą, jakie zmiany można wprowadzić, by poprawić infrastrukturę sieciową. Modyfikacją, która jest zwykle proponowana przedsiębiorstwom, jest tak zwana wirtualizacja serwerów, czyli włączenie na jednej stacji roboczej kilku indywidualnych serwerów. Tak da się zracjonalizować budżet firmy, nie nabywając następnych, drogich w funkcjonowaniu maszyn. audyt (więcej na temat)

Related Post